PAST RECIPIENTS PAST RECIPIENTS

SENIOR & JUNIOR CITIZEN OF THE YEAR

YEAR SENIOR CITIZEN OF THE YEAR JUNIOR CITIZEN OF THE YEAR
1983 JOHN CHANDLER JESSIE WILKS
1984 MARCIA WALSH -
1985 FRED PECK MARCIA MOFFITT
1986 MARILYN COFFISON -
1987 DENISE BREBNER JOANNE BRANDENBURG
1988 FATHER DAVE LANCINI KATRINA HAMLYN
1989 ARTHUR (BULLY) PLAYFORD -
1990 DON PLEASH JENNIFER GRANZMANN
1991 BOB JENSEN NATALIE KENEALLY
1992 BOB FRANZMANN -
1993 COLLEEN MURDOCH -
1994 PAUL McNAMARA DONNA SENGSTOCK
1995 JESSIE BOON & BILL BRAMHAM SHANNON CORNEY
1996 CAROL BAIGENT -
1997 JANE McNAMARA -
1998 SEAN O'NEILL -
1999 KATRINA SLADDEN KIRSTEN FLETCHER
2000 BOB & MARGARET HOLDEN JOSEPH CAIRNS
2001 DICK & AMY ABEL -
2002 VICKI HORTON -
2003 SISTER BEVERLEY CAFFERY -
2004 GREG McNAMARA KIRBY EDWARDS & ALISA PAINE
2005 ALISTAIR ANDERSON SHANE DAVISON
2006 DOROTHY McMILLAN AMBER EATHORNE
2007 ALAN PAINE DANIEL PORTEOUS
2008 LES & KELLY CARTER TENILLE EDMONDSON & TELESSA WOOD
2009 GORDON & SUE NOTT RAECHELLE DENNE
2010 DR IAN CORMACK NICHOLAS HORTON
2011 KEITH DIGHTON BRODIE LOBLEY
2012 JUDY WALL DOMINIC HOLDEN
2013 BRENDAN McNAMARA DYLAN HEIT
2014 GORDON AND JOAN FORD DANIEL ANCHEN
2015 KELLY AND LES CARTER AIDEN CREAGH
2016 KATRINA SLADDEN CARLEIGH WILLIAMS
2017 MIM CRASE

Winner RHYS BLOMFIELD

Highly Commended SEBASTIAN HOLDEN

2018 JENNY MURDOCH HAYLEY MELLON

 

COMMUNITY EVENT OF THE YEAR

YEAR CLUB / ORGANISATION EVENT
2005 STAMFORD RACE CLUB STAMFORD RACE MEETING
2006 HUGHENDEN STATE SCHOOL 125 YEAR ANNIVERSARY
2007 HUGHENDEN JOCKEY CLUB PBR BULL RIDE & RACES
2008 FLINDERS SHIRE COUNCIL UTES, BOOTS & COWBOYS - NORTH QUEENSLAND & SPORTS STAR AWARDS
2009 HUGHENDEN SHOW SOCIETY FLINDERS BEEF CHALLENGE
2010 FLINDERS POPPY LITTLE STARS THEATRE PRODUCTION
2011 HUGHENDEN COUNTRY MATRONS COMMUNITY GARDEN DAY
2012 HUGHENDEN CAMPDRAFTERS ASSOCIATION CAMPDRAFT
2013 DINOSUAR FESTIVAL COMMITTEE DINOSUAR FESTIVAL 2012
2014 MIDWEST LOCAL LEAGUE INC QRL OUTBACK RUGBY LEAGUE CARNIVAL
2015 HUGHENDEN TOWN AND COUNTRY RUGBY 7'S SUB COMMITTEE HUGHENDEN RUGBY 7'S
2016 HUGHENDEN JOCKEY CLUB HUGHENDEN RACES
2017 HUGHENDEN COUNTRY MUSIC ASSOCIATION INC HUGHENDEN COUNTRY MUSIC FESTIVAL
2018 OAKLEY AMATEUR PICNIC RACE CLUB KOOROORINYA RACES CENTENARY

 

SENIOR & JUNIOR SPORTS ACHIEVEMENT AWARDS

YEAR SENIOR SPORTS AWARD JUNIOR SPORTS AWARDS
2005 NIGEL PAUL ANITA McNAMARA
2006 CLANCY MIDDLETON JUSTIN O'NEILL
2007 - JUSTIN O'NEILL
2008 WILLAM SINGLETON KERRYN NORMAN
2009 - CHRISTOPHER GREVSMUHL
2010 AARON MATHERS SAMUEL PIATSCHECK
2011 JAMES BOYLE TAYLA HILLER
2012 WILLIAM SINGLETON LACHLAN CORRIGAN
2013 JEAN READ PHOEBE CREAGH
2014 TRENT O'BRIEN ANJELEAH CORRIGAN
2015 JANE CHARUBA LAWSON FORD
2016 SUZIE PAINE ANJELEAH CORRIGAN
2017 - CODY STITT
2018 - DANIELLE SLADDEN

 

SENIOR & JUNIOR SERVICE TO SPORTS AWARDS

YEAR SENIOR SERVICE TO SPORTS JUNIOR SERVICE TO SPORTS
2005 LES & KELLY CARTER -
2006 KEITH TUCKER -
2007 - -
2008 STEVE PAULGER -
2009 AMANDA ALLOWAY -
2010 JO DIGHTON TESSA O'NEIL
2011 JENNY MURDOCH & ELA TORKINGTON JAMIE LEE COWARD
2012 LLOYD GODFREY PHOEBE CREAGH
2013 BRENDA TOWNLEY -
2014 VICTORIA HORTON JOSHUA COWARD
2015 ALISON READ AIDEN CREAGH
2016 KATRINA SLADDEN -
2017 JAMIE CREAGH -
2018 NICHOLAS COLLINGWOOD REBECCA FAULKS & PHOEBE CREAGH