Elected Representatives

2020 To 2024 Councillor Standing Committees And Portfolios

Policies:

Jane McNamara

Mayor

mayor@flinders.qld.gov.au

Mobile: 0429 417 115

  Mcnamara jane headshot jpg min - resized

Working Groups:

  • Audit Committee (Ex-officio)
  • Plant Committee
  • Water and Major Projects Working Group (Chair)

Advisory Groups:

  • Mount Isa Townsville Economic Zone (MITEZ)
  • North West & Gulf Regional Roads Group (NWQRRTG)
  • North West Queensland & Regional Organisation of Councils (NWQROC)
  • North West Outback Queensland Tourism Authority Group (NQOQTA)
  • Overlander's Way & Australia Dinosaur Trail (ADT)
  • Hughenden District Community Advisory Network (CAN) (Chair)
  • Hughenden Chamber of Commerce

Boards & Committees: 

  • IQ-RAP - Vice Chair
  • National Australia Day Council - Board Member
  • LGAQ – District No. 11 (North West) representative on the Association’s Policy Executive for 2020-2024 
  • LNP Local Government Policy Committee Member
  • LNP Northern Development Policy Committee Member
  • North West Animal Industries Recovery Working Group (NWAIR)
  • Wild Dog Project Advisory Group (PAG)

 

Kim (Clancy) Middleton

Deputy Mayor

Cr.middleton@flinders.qld.gov.au 

Mobile: 0427 411 281

  Middleton kim headshot jpg min

Working Groups:

  • Audit Committee
  • Plant Committee
  • Infrastructure and Services Working Group (Chair)

Advisory Groups: 

  • Mount Isa Townsville Economic Zone (MITEZ)
  • North West & Gulf Regional Roads Group (NWQRRTG) 
  • North West Queensland Regional Organisation of Councils (NWQROC)

 

Kelly Carter

Councillor

Cr.carter@flinders.qld.gov.au 

Mobile: 0429 411 689

  Carter kelly headsot jpg min

 

Working Groups:

  • Community Services and Wellbeing Working Group (Chair)

Advisory Groups: 

  • North West Outback Queensland Tourism Authority Group (NWOQTA)
  • Overlanders Way & Australia Dinosaur Trail (ADT)
  • North Queensland Games Foundation
  • Regional Arts & Development Fund (RADF)
  • Hughenden Chamber of Commerce
  • Hughenden District Community Advisory Network (CAN)

Boards & Committees: 

  • Yumba Community Cooperative Society Ltd

 

Clarence (Clarrie) Haydon

Councillor

Cr.haydon@flinders.qld.gov.au

Mobile: 0427 417 127

  Haydon calence headshot jpg min

Working Groups:

  • Audit Committee
  • Plant Committee (Chair)
  • Water and Major Projects Working Group (Vice Chair)
  • Infrastructure and Service Working Group (Vice Chair)

Boards & Committees:

  • Lake Eyre Basin
  • Great Artesian Basin (GAB) 
  • Desert Channels Queensland
  • Southern Gulf NRM

 

Nicole (Niki) Flute

Cr.flute@flinders.qld.gov.au

Mobile: 0428 458 564

  Flute nicole headshot jpg min

Working Groups:

  • Community Services and Wellbeing Working Group (Vice Chair)

Advisory Groups: 

  • North West Outback Queensland Tourism Authority Group (NWOQTA)
  • Overlanders Way & Australia Dinosaur Trail (ADT)
  • North Queensland Games Foundation
  • Regional Arts & Development Fund (RADF)
  • Hughenden Chamber of Commerce
  • Hughenden District Community Advisory Network (CAN)
  • Townsville Hospital and Health Service Community Advisory Council

 

Arthur (Bill) Bode

Councillor

Cr.bode@flinders.qld.gov.au 

Mobile: 0428 719 579

  Bode arthur headshot jpg min

Working Groups:

  • Plant Committee
  • Rural Services and Environmental Health Working Group (Vice Chair)

Boards & Committees: 

  • Wild Dog Project Advisory Group (PAG)
  • Agforce
  • Lake Eyre Basin
  • Great Artesian Basin (GAB)
  • Desert Channels Queensland
  • Southern Gulf NRM

 

Trevor Mitchell

Councillor

Cr. Mitchell@flinders.qld.gov.au

Mobile: 0458 683 402

  Mitchell trevor headshot jpg min

Working Groups:

  • Rural Services and Environmental Health Working Group (Chair)

Boards & Committees: 

  • Lake Eyre Basin
  • Great Artesian Basin (GAB)
  • Desert Channels Queensland
  • Southern Gulf NRM

 

Share: